subota, 1. travnja 2017.

Domaći hrono hleb koji ne goji





Hrono hleb je prvi korak ka zdravijem životu. Nismo ni svesni u kojoj meri odgovarajuća ishrana utiče na naš proces starenja i stanje našeg tela. Kroz život često pogrešno kombinujemo hranu i koristimo namirnice koje nam ne odgovaraju. Upravo tako uskraćujemo sebi zdrav i lep izgled.

Fizički izgled je znatno bolji kada su nam metabolizam i hormoni u ravnoteži. I kada u svoj organizam unosimo dovoljno važnih vitamina i minerala. Upravo zahvaljujući hrono ishrani možete biti vitalni i mladoliki u poznijim godinama.

Zapravo to je umeće konzumiranja svih grupa namirnica, u određeno doba dana, kada će one biti najbolje iskorišćene. Organizam se snabdeva dovoljnom količinom potrebne energije, a pri tom ne dolazi do taloženja masti. Zato ostanite sa nama i naučite kako se priprema najbolji hrono hleb koji ne goji. Saznaćete po čemu je poseban i zašto je važan za nas.

Kakav je sastav hrono hleba
Energetska vrednost pokazuje koliko energije nastaje u organizmu kada se sagori 100 g neke hrane. Pitanje je sadrži li hrono hleb kalorije i u kojoj meri? Primera radi 100 g hleba od heljde ima 234k Cal, crni 257k Cal, pšenični beli 234k Cal, ražani 241k Cal.

Međutim hleb za hrono ishranu je mnogo zdraviji, ne sadrži aditive i ne uzrokuje nadimanje. Pravi se bez kvasca, koji podiže nivo insulina u krvi pa ga treba izbegavati. Ovo je naročito važno da znaju dijabetičari, jer ovu namirnicu smeju slobodno konzumirati.

Prilikom pripreme beskvasnog hleba možete pomešati dve ili tri vrste brašna, ali nije praktično više od tri vrste. Najviše se koriste heljdino, speltino, pšenično integralno i raženo brašno.

Najčešće se dodaju semenke, kao što su susam, lan, semena bundevine i ovsene mekinje. Najzdravije je koristiti morsku ili himalajsku so. Što duže odstoji testo pre nego što ga stavite u rernu, hleb će biti ukusniji i rupičastiji.

Koje brašno koristiti za izradu hronovog hleba
Heljdino brašno je tamnije boje, skoro pa crne, lako se vari i koristi za pripremu slanih i slatkih peciva. Bogato je nitratima, sadrži vitamin E, magnezijum, kalijum, fosfor, cink i jod. Uz to sadrži i aminokiselinu lizin, koja je i te kako bitna za razvoj kostiju. Ne sadrži gluten, pa tako oni koji su alergični, hrono hleb od heljde mogu koristiti bez ikakvog ustručavanja.

hrono hleb sa semenkama
Povezano kako napraviti heljdin hleb.

Ovseno brašno je pomalo sladunjavog ukusa i veoma je hranljivo. Izvor je vitamina E, proteina, kalcijuma i gvožđa, i ne sadrži gluten. Takođe je odličan izbor za izradu hleba.

Pšenično integralno brašno se dobija mlevenjem celih zrna pšenice. Sardži proteine i dijetalna vlakna koja utiču na metabolizam i smanjuju holesterol u krvi. Ujedno pomaže u eliminaciji toksina i teških metala iz tela, ali i uspostavlja hormonski balans.

Ražano brašno je sličnijeg izgleda belom pšeničnom ali ima manje glutena. Sadrži necelulozne polisaharide, koji lako vezuju vodu pa stvaraju osećaj sitosti. Iz tog razloga je vrlo praktičan za one koji drže dijete. Bogat je kompleksom vitamina B i vitaminom E, izvor je hranljivih vlakana, magnezijuma, fosfora, mangana i selena.

Ječmeno brašno je svetle boje i blagog ukusa, bogato kalcijumom i fosforom. Kada se sa njim pravi hrono hleb retko se koristi samo, jer lako puca i jako se mrvi zbog manjka glutena. Izvrsno je u kombinaciji sa drugim vrstama brašna. Ječam je dobar u prevenciji kardiovaskularnih i plućnih bolesti.

Speltino brašno sadrži vitamine, minerale, proteine, ugljene hidrate i masti. Izvrsno za jačanje imuniteta i veoma bogato gvožđem, pa je dobro za anemične osobe. Ima veliku hranljivu i energetsku vrednost, preporučuje se deci, sportistima i starijim osobama. Spelta sadrži gluten pa zbog toga, oni koji su alergični na njega neka izbegavaju ovo brašno.

Hleb za hrono ishranu Ana Gifing
Dr. Ana Gifing je veći deo karijere posvetila hrono ishrani. Činjenica je koža s vremenom sve brže stari, nakupljaju se masne naslage i pojavljuje celulit. Uz to dolazi do raznih poremećaja u metabolizmu. Tako je ona osmislila jedinstveni hrono hleb koji će vam pomoći u održavanju optimalnog broja kilogama. Uz to ova zdrava namrinica će sprečiti ubrzano starenje.

Za njen recept potrebno Vam je:

Po 200 g heljdinog i integralnog pšeničnog i 100 grama raženog brašna. Još 4 kašike maslinovog ulja, jedna kašika semena lana, pola kašike kima, malo ruzmarina. Dodaje se prašak za pecivo, malo sode bikarbone i pola litre vode.
Hrono hleb priprema recepta:

Treba najpre dobro pomešati sve sastojke, pa ostaviti preko noći kako bi fermentisali. Sutradan sipati u pleh čije dno prethodno obložimo papirom za pečenje. Hleb Ane Gifing se pečer u rerni zagrejanoj na 250 stepeni, pola sata do sat zavisno od debljine testa.

Ova namirnica je višestruko korisna po organizam, stoga je svakako trebate uvrstiti u ishranu.

Praktični saveti vezani za pripremu hleba
Kupovni hrono hleb od spelte ili heljde nikada nije kao domaći, zato kad god ste u mogućnosti spremite sami. Ukoliko se odlučite za njegovu pripremu, dobro će Vam doći sledeći saveti:

Za upotrebu su najlakši pšenično integralno, speltino i ražano brašno, jer su najsličniji običnom i lako je raditi sa njima.
Od ražanog brašna korica hleba bude hrskavija.
Ječmeno i ovseno su po malo gorkog ukusa i od njih se mrvi, pa zbog toga nabolje da ih mešate sa drugim brašnom.
Heljdino ima specifičan ukus i dosta vlaži pa je najbolje peći ga nešto duže od uobičajenog (ako sadrži više od 50g).
Napravite hleb od integralnog brašna

Ako pravite hrono hleb od integralnog brašna pre nego što ga budete sekli, sačekajte nek se ohladi. U suprotnom će se slepiti i delovaće kao nedovoljno pečen. Što testo duže stoji, on će biti ukusniji, sa više rupica. Ovakvo testo je inače žitko, samo ako ostavite celu noć da odstoji biće čvršće i gumenije.

Ukoliko je kora tvrđa, poprskajte ga vodom ili ga uvijte u mokru krpu. A kada je pečen izvadite ga iz tepsije za to vreme kad se hladi jer nije dobro da se podpari. A kako bi ste sprečili pucanje kore dok se peče, trebate pre nego što ga smestite u rernu zagladiti mokrim rukama 2-3 puta. Umesto toga u početku ga možete pokriti alu-folijom, a tek kasnije otkriti hleb prilikom pečenja.

Ostale varijante hleba

Ako želite hrono hleb sa rupičastom teksturom, a nemate mnogo vremena za pripremu, rešenje je umesto obične vode koristiti kiselu. Uglavnom se peče oko sat vremena. Lakše je raditi sa plićom i širom tepsijom, tako se neće prepeći. Svakako proverite ubodom čačkalicom, ako je suva i nije lepljiva gotov je.

Ukoliko sodu bikarbonu ili pecilni prašak, to učinite kratko pre samog pečenja da im efekat ne bi izlapio. Hlebove sa mekinjama i klicama kad se ohlade bolje je iseći, pa tako čuvati u kriškama. Na 500 g brašna optimalno je staviti jednu do jednu i po kašičicu soli.

Kome se preporučuje ova zdrava namirnica
Hrono dijeta je nastala na osnovu istraživanja biohemijskih i fizioloških procesa u ljudskom organizmu. I to u Francuskoj još 1986. godine, a njen tvorac je Alain Delabos. I kod nas je u poslednje vreme sve popularnija i mnogima postaje način života kao i vegetarijanizam i veganstvo.

Cilj hrono ishrane je uravnotežen metabolizam, da se rešimo suvišnih kilograma, ali ujedno i promenimo navike u ishrani. Vrlo je bitno pored toga šta se jede i kada je to, ali i kako se kombinuju namirnice. Svaka hrana ima svoj deo dana, tako se sprečava taloženje masti u telu i višak kilograma.

Naše telo treba se zapravo usaglasiti sa periodima tokom dana kada se luče određeni hormoni i enzimi za varenje. Bazira se na konzumaciji zdrave hrane u skladu sa dnevnim ritmom organizma.

Hrono hleb koji ne goji je svakako ukusno rešenje da vodite brigu o svom zdravlju. Na ovaj način uspešno reguliše metabolizam šećera i masti u organizmu. Tako se održava vitalnost organizma i prevencija neželjenih bolesti i stanja. Preporučuje se svima jer može samo pripomoći opštem boljem stanju, a nema nikakvih loših efekata.

Najbolji recepti za hrono hleb
Donosimo recept za hrono hleb koji uvek uspeva a brzo se pravi sa tri vrste brašna.

Potrebno Vam je:

2 čaše speltinog brašna,

pola čaše ječmenog i heljdinog brašna,

2 čaše kisele vode,

po kašiku semenki susama, bundeve, suncokreta, smrvljenog lana,

kašičica soli,

2 kašike maslinovog ulja,

1 prašak za pecivo.
Kako se pravi hrono hleb u kućnoj varijanti:

Umešati, smesu sipati u pleh koji je obložen papirom, mokrom rukom zagladiti površinu, posuti semenkama, pokriti folijom. Sve staviti u zagrejanu rernu. Peći oko sat vremena na 230 stepeni. Pred kraj pečenja ga otkrijte, imaće lepšu koru. Kada se ispeče izvaditi i uviti u krpu neka se tako hladi.

Napomena: nije preporučljiva kombinacija ražanog i heljdinog brašna. Sa tom smesom je teško raditi i često ispadne gnjecav hleb.

Soda hleb sa semenkama

Sastojci:

300 g pšeničnog integralnog brašna,

100 g ražanog,

50 g ovsenig i 50g heljdinog.

450 ml vode,

3 kašike maslinovog ulja,

po jedna kašika lana i susama, suncokret i golica za posipanje.

4 kašičice limunovog soka,

2 kašičice himalajske soli

i 2 kašike sode bikarbone.
Izrada hleba:

Pomešati sva brašna, semenke i so, pa dodati vodu i ulje, pokriti te ostaviti 8h nek odstoji. Soda bikarbona i limunov sok se dodaju naknadno, jer bi inače izgubili efekat tokom 8h fermentacije.

Uz pomoć miksera I nastavaka za testo koje je lepljivo I gusto dodaju se prvo soda bikarbona, a zatim I limunov sok.

Na dno pleha stavite papir za pečenje a ivice mu namažite svinjskom mašću, pa uspite testo. Pospite semenkama, zatim vlažnim rukama malo utapkate u testo. Stavljate u blago ugrejanu rernu, a pečete na 220 stepeni. Kad bude gotovo izvadite i umotate hleb u čistu krpu dok se hladi.

Domaći hleb sa sušenim paradajzom
Treba Vam:

3 šolje brašna (pola speltino, pola ražano),

2 šolje kisele vode,

4 paradajza iz ulja,

Po 1,5 kašika golice, suncokreta i maslinovog ulja (umesto njega može i ulje u kom je bio paradajz),

Kašičica soli,

po pola kašičice belog luka u prahu i kumina,

manja grančica svežeg ruzmarina

jedan prašak za pecivo.
Priprema hleba:

Prvo pomešate suve sastojke, a zatim dodajete ulje i vodu. Ostavite tako sat vremena, pa naspete u pleh, pokrijete folijom i stavite u rerun. Ovaj hrono hleb se peče 45 minuta, možda i malo duže, zatim skinete foliju i pečete još 15min.

Ražani hleb za hrono ishranu

Potrebno Vam je:

300g raženog brašna,

300ml mlake vode,

kašika maslinovog ulja,

po kašika susama, golice, suncokreta, samlevenog lana.

Još jedan prašak za pecivo,

pola kašičice soda bikarbone i so.
Kako napraviti hrono hleb od raženog brašna:

Umesite sastojke i ostavite, neka odstoji sat vremena. Naliti u kalup i na 200 stepeni peći sat vremena, po potrebi i duže. Kada je pečen izvadite ga i umorajte u krpu neka se tako hladi. Ako Vam je potrebna veća količina ide 500 g brašna, 500ml vode, semenke i ulje povećate za kašiku. Takođe dodajte praška za pecivo i sode bikarbone po kašičicu.

Zdravi hrono recepti za svačiji ukus
Primenom ovakvog načina ishrane, uspešno se regulišu telesna težina i varenje, pa samim tim doprinosimo opštem stanju organizma. Recept za hrono hleb koji ne goji nije jedini koji ćemo ovom prilikom sa Vama podeliti. Tu su još keksići, peciva, pa čak i torta za skladokusce. Njihova priprema nije ni malo komplikovana, samo je potrebno usvojiti nove navike.

Krekeri sa heljdom

Potrebno:

250g brašna svetlije heljde,

100 g putera,

100g sirnog namaza,

20ml maslinovog ulja,

1 jaje, so, biber i začini.
Kako se prave hrono krekeri:

Pomešajte u posudi puter, jaje, ulje, sir, so, biber, suvi fino samleven ruzmarin. Zatim polako dodajete brašno i mesite, samo obratite pažnju da testo ne bude jako tvrdo.

15-20 minuta ga ostavite, pa razvijte na debljinu od pola centimetra otprilike. Isecite po volji, pravite oblike kakve želite. Nije potreban papir za pečenje, jer je testo dovoljno masno.

Stavite krekere u zagrejanu reru, peku se na 160 stepeni, 15 minuta, čak i kraće.

Hrono kiflice fantastičnog ukusa

Treba vam:

po 80 g ovsenog, ječmenog i ražanog brašna,

50 ml maslinovog ulja,

2 kašike kiselog mleka.

sok pola limuna,

1 pecilni prašak,

kašičica soli,

prstohvat sode bikarbone,

voda po potrebi.
Izrada kiflica:

Zamesite testo koje treba biti meko, ali ne lepljivo. Razvijte ga po dasci posutoj brašnom, krug prečnika 40 cm i isecite na 12 trouglova. Možete puniti nadevom po želji. Kada umotate, hrono kiflice premazati belancetom i posuti susamom. Peći na 250 stepeni dok ne dobiju lepu boju.

Čokoladna hrono torta za sladokusce

Za testo je potrebno:

250 g integralnog speltinog brašna,

90 g putera,

50 g rendane crne čokolade sa 70 procentnim sadržajem kakaoa.

2 čaše kiselog mleka,

6 kašika agavinog sirupa,

2 kašike pravog kakaa,

1,5 kašičice sode bikarbone,

i 2 narandže.
Za glazuru:

100 ml slatke pavlake,

120 g crne čokolade sa 70 odsto kakaoa,

90 g putera,

2 kašike sirupa od agave.
Proces pripreme:

Umutite puter, kiselo mleko i agavin sirup, zatim dodajte kakao, sodu bikarbonu, rendanu čokoladu i na kraju brašno. Peći na umerenoj temperaturi oko pola sata.

Kada se ispeče, natopite koru isceđenim sokom 2 narandže. Onda za glazuru rastopite na pari puter i čokoladu, dodajte slatku pavlaku (koja je bila na sobnoj temperature) i agave sirup. Sve dobro izmešajte i prelijte preko kore. Ostavite nek se dobro ohladi. Prijatno!

Gde kupiti hrono hleb u Srbiji
Možete ga pronaći u većim marketima poput Maxi-ja, koji imaju svoja peciva, ali i pakovana od većih proizvođača. Tu košta između 110 i 190 dinara. Hrono hleb u mini pekari je takođe veoma ukusan i dosta sliči domaćem.

Odnedavno se u specijalizovanim prodavnicama zdrave hrane može nabaviti zdrav hrono hleb, cena mu je 145 rsd. Ako na njegovoj ambalaži piše Ana Gifing, onda nema greške – na pravom ste putu. Iako je po mnogima nešto skuplji svakako ovaj proizvod vredi svaku paru. Dokaz za to je i njegov fenomenalni ukus, koji daleko nadmašuje konkurenciju.

O benefitima i zdravstvenim dobrobitima ove namirnice, imali ste priliku saznati puno toga kroz ovaj članak. Stoga, iakao vam je kupovni hleb dostupan svugde, preporučujemo da ga kad god ste u prilici zamesite sami. Tek tada ćete u potpunosti biti sigurni u njegov sastav.

Ako želite poraditi malo na svom izgledu pre leta, preporučujemo Vam da pročitate i naš članak o zdravoj hrono dijeti.




Preuzeto sa stranice: http://zdravailepa.com/top-recepti/hrono-hleb-recepti/

Nema komentara:

Objavi komentar